Brifing: Orol dengizining qurigan tubida 2022-yilda 107 ming gektar maydonda saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar” barpo etildi
Mamlaktimizda belgilangan qonunchilikka ko‘ra, ekologik holatni yaxshilash, Orol dengizining suvi qurigan tubi va Orolbo‘yi mintaqasidan ko‘tarilayotgan qum, tuz va chang zarrachalarining salbiy ta'sirini kamaytirish, ushbu hududlarda cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar” — barpo etish ishlarini izchillik bilan davom ettirish hamda global iqlim o‘zgarishlarining salbiy ta'sirini yanada yumshatish maqsadida barcha chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda.
Jumladan, 2022-yilda 107 ming gektar maydonda saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan “yashil qoplamalar” barpo etildi. Jami 590,3 tonna, shundan 391 tonna mahalliy aholi tomonidan cho‘l o‘simliklarining urug‘lari jamg‘arildi, 100 gektar saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan niholxonalar tashkil etildi hamda 635 nafar ishchi-xodimlar, 250 dona yuqori unumli traktorlar va 2 dona kichik aviatsiya (AN-2) jalb etildi.
Shuningdek, ushbu barpo etilgan “yashil qoplamalar” soha olimlari doimiy monitoring qilinib, cho‘l o‘simliklarining ko‘karishi bo‘yicha yaxshi natijalarga erishilmoqda.
Joriy yilda 100 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” himoya o‘rmonzorlari barpo etiladi. Ushbu “yashil qoplamalar”ni barpo etish va xatosini to‘ldirish uchun jami 420 tonna saksovul, qandim, qoraburoq kabi cho‘l o‘simliklarining urug‘larini jamg‘ariladi. 100 gektar maydonda saksovul va boshqa cho‘l o‘simliklaridan niholxonalar tashkil etiladi. Zarur miqdordagi texnika va mexanizmlar, mutaxassis va ishchi-xodimlar, shuningdek ixtiyoriy ravishda aholi o‘rmon meliorativ tadbirlarni amalga oshirish uchun jalb etiladi.
Vazirlar Mahkamasining 2023-yil 20-yanvarda 25-F-sonli farmoyishi asosida joriy yilda “yashil qoplamalar” barpo etishni moliyalashtirish belgilandi. Mazkur Farmoyish bo‘yicha joriy yilda Orol dengizining suvi qurigan tubida 2023-yilda “yashil qoplamalar” barpo etish uchun jami 25 mlrd. so‘m mablag‘lar talab etiladi.
Moliyalashtirish manbaalari bo‘yicha Ekologiya, atrof muhitni muhofaza qilish va chiqindilar bilan bog‘liq ishlarni amalga oshirish jamg‘armasidan 5 mlrd. so‘m, O‘rmon xo‘jaligini rivojlantirish jamg‘armasidan 5 mlrd. so‘m, Aktsiyadorlik tijorat banklaridan 5 mlrd. So‘m, Qoraqalpog‘iston Respublikasi respublika byudjetining oshirib bajarilgan qismi hisobidan 10 mlrd. so‘m ajratiladi. Bundan tashqari, o‘tgan yillardagi mavjud qarzdorliklar uchun Vazirlar Mahkamasining zaxira jamg‘armasidan 5,5 mlrd. so‘m maqsadli mablag‘larni ajratilishi ko‘zda tutilmoqda.
Bundan tashqari, Orolbo‘yi mintaqasi bo‘lgan Navoiy viloyatida 50 ming gektar, Buxoro viloyatida 40 ming gektar hamda Xorazm viloyatida 11 ming gektar maydonda “yashil qoplamalar” barpo etildi.

Briefing: In 2022, on the dry bottom of the Aral Sea, "green covers" of saxovol and other desert plants were established on an area of 107,000 hectares.
According to the legislation established in our country, improving the ecological situation, reducing the negative impact of sand, salt and dust particles rising from the dry bottom of the Aral Sea and the Aral Bay region, establishing "green covers" from desert plants in these areas. all measures are being implemented in order to consistently continue their work and further mitigate the negative effects of global climate change.
In particular, in 2022, 107,000 hectares of "green cover" of saxovol and other desert plants were established. A total of 590.3 tons, of which 391 tons of seeds of desert plants were collected by local residents, 100 hectares of saxovol and other desert plants were established as nurseries, and 635 workers, 250 units of high-performance tractors and 2 units of small aviation (AN-2) were involved.
This year, protective forests of "green covers" will be established on an area of 100,000 hectares. A total of 420 tons of seeds of desert plants such as saksovuly, sugarcane, blackberry will be collected to build these "green covers" and fill in the gaps. On the 100-hectare area, nurseries of saxophone and other desert plants will be established. Necessary amount of equipment and mechanisms, specialists and workers, as well as voluntary population will be involved for implementation of forest reclamation activities.
On the basis of the decree of the Cabinet of Ministers dated January 20, 2023 No. 25-F, the financing of the construction of "green pavements" was determined this year. According to this Decree, a total of 25 billion will be allocated for the establishment of "green coatings" in 2023 on the dry bottom of the Aral Sea. soum funds are required.
5 billion from the Fund for the implementation of works related to ecology, environmental protection and waste. 5 billion soums from the Forestry Development Fund. 5 billion soums from joint-stock commercial banks. Soums, 10 billion from the overrun part of the republican budget of the Republic of Karakalpakstan. soum is allocated. In addition, 5.5 billion from the reserve fund of the Cabinet of Ministers for existing debts of previous years. it is planned to allocate special funds of soum.
In addition, 50 thousand hectares of Navoi region, 40 thousand hectares of Bukhara region and 11 thousand hectares of Khorezm region were established.